Ankieta: Czy jesteście za budową elektrowni na Woli ?
Tak !
Nie !
Nie mam zdania..

• 0 głosów - średnia: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Tryby wyświetlania wątku Nowa odpowiedź

Wola: głosy przeciwko elektrowni
Administrator Offline
Administrator

Liczba postów: 176
Liczba wątków: 130
Reputacja: 0
Cytat: Rozpoczęcie budowy nowoczesnej elektrowni węglowej o mocy tysiąca megawatów "Czeczott" w miejscu dawnej kopalni planowane jest w 2015 roku, a prąd z bloku energetycznego ma popłynąć cztery lata później. Na przełomie grudnia i stycznia wójt gminy Miedźna zorganizował konsultacje społeczne w sprawie planowanej inwestycji. Głos zabrali nie tylko mieszkańcy gminy, ale także ekolodzy oraz władze pobliskich Goczałkowic.
Zastrzeżenia dotyczące budowy elektrowni węglowej zgłosiło Towarzystwo na rzecz Ziemi. Jego członkowie zwrócili uwagę, że już teraz na obszarze przewidywanej inwestycji notowane jest ponadnormatywne zanieczyszczenie powietrza. Zauważają także, że budowa bloku energetycznego ten stan pogorszy.

Głównym zagrożeniem dla mieszkańców obszarów sąsiadujących z terenem inwestycji będzie emisja zanieczyszczeń gazowo-pyłowych, głównie dwutlenku siarki, tlenków azotu, rtęci oraz pyłu zawieszonego. Protest podniosły także Goczałkowice-Zdrój. Tamtejsze władze obawiają się, że w wyniku otwarcia elektrowni wiatry będą przynosiły zanieczyszczenia i gmina utraci status uzdrowiska.

Z kolei wójt gminy Miedźna zauważa, że inwestycja niesie za sobą zarówno skutki negatywne, jak i pozytywne. Do tych pierwszych zaliczają się wszystkie kwestie podniesione przez mieszkańców. Dlatego głosy te zostaną wzięte pod uwagę.

- Przekazaliśmy je firmie, która stworzy raport oddziaływania inwestycji na środowisko naturalne. Dopiero na jego podstawie będzie można podejmować dalsze decyzje - mówi Bogdan Taranowski.

Do pozytywnych skutków budowy elektrowni zalicza utworzenie nowych miejsc pracy, stabilność odbioru węgla z kopalni Piast i Ziemowit, wpływy do budżetu, a także przewiduje szansę na rozwój gminy i infrastruktury.

Koszt budowy nowoczesnej elektrowni węglowej szacuje się na półtora miliarda euro. Rocznie spalać ma ona prawie cztery miliony ton węgla. Inwestorem elektrowni jest Kompania Węglowa, która szuka partnerów. Oferty finansowania i budowy nadeszły z Chin, Japonii (spotkali się z władzami gminy 29 stycznia) i Korei Południowej.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.wiadomosci.pless.pl/33404-wola-glosy-przeciwko-elektrowni">http://www.wiadomosci.pless.pl/33404-wo ... elektrowni</a><!-- m -->

Jakie jest wasze zdanie na budowę elektrowni u Nas na Woli ?
   [Obrazek: firefox.gif]

[Obrazek: logof.png]

pnt
Gość

Elektrownia - TAK !
na węgiel - NIE !

zimnylech Offline
Użytkownik

Liczba postów: 72
Liczba wątków: 1
Budować, jeszcze raz budować. Ekologów zatrudnić do malowania kominów chłodniczych zrobią to za free a i mają swój sprzęt.
“Proste są dla szybkich samochodów. Zakręty - dla szybkich kierowców”
(ś.p. Colin McRae)

[Obrazek: ty2s.jpg]

Przemo
Gość

pnt napisał(a):Elektrownia - TAK !
na węgiel - NIE !

Elektrownia jak najbardziej i to oczywiście na węgiel teraz jest taka technologia ze spokojnie można ograniczyć ilość zanieczyszczeń z takiej elektrowni. Niemcy już też przechodzą na elektrownie węglowe wycofują się z atomówek

noone
Gość

Niemcy przeszli na odnawialne źródła energii. Co do węgla, o wiele lepszym rozwiązaniem jest spalarnia śmieci. Daje ciepło, prąd no i pozbywa się problem wysypisk. Elektrownia na węgiel wspierałaby upadłe polskie górnictwo.

jestem_realistą
Gość

zimnylech napisał(a):Budować, jeszcze raz budować. Ekologów zatrudnić do malowania kominów chłodniczych zrobią to za free a i mają swój sprzęt.

Chłopie, nie obraź się ale piszesz o czymś, o czym nie masz zielonego pojęcia.

Zgaduję, że jesteś z Woli. Powinieneś więc wiedzieć, że dzięki elektrowni każdego roku będzie nad nasze głowy wyrzucane setki tysięcy ton odpadów, w tym co najmniej 3000 ton SO2 rocznie, 400 ton rakotwórczych pyłów rocznie, 600 kg. arsenu rocznie, 600 kg. ołowiu rocznie i wiele, wiele innych, rakotwórczych odpadów. Większość z nich opada w obszarze kilku kilometrów. Do tego dolicz miliony ton węgla dowożone pociągiem i setki tysięcy ton odpadów wywożone w drugą stronę. Są to konkrety, wynikające z oficjalnych dokumentów przygotowanych przez inwestora, więc pewnie podkolorowanych.

Co dostajemy w zamian?

Nowe miejsca pracy? Nie - jest tylko 206 miejsc pracy i to głównie dla specjalistów. Założę się, że będą to głównie "specjaliści" z Kompanii Węglowej.
Podatki? Tak, będzie podatek od nieruchomości, który będziemy musieli wydać na remont rozjeżdżonych dróg. Podatek CIT będzie tam gdzie siedziba, czyli pewnie w Katowicach.

A straty?

Przedwczesne zgony, dzieci z białaczką, choroby związane z metalami ciężkimi. Hałas i smród z pociągów kursujących z węglem i odpadami. Ucieczka części mieszkańców i brak kolejnych, bo kto mądry wynosząc się z miasta będzie kupował działkę lub mieszkanie przy elektrowni?

Kto jest największym wygranym?

Kompania Węglowa, ten moloch pasożytujący na nas, który ma ogromne długi i miliony ton węgla tak słabej jakości, że nikt go nie chce kupować. Elektrownia doskonale rozwiąże problem zbytu na ten syf a my, Wolanie, będziemy płacić najwięcej za utrzymanie establishmentu górniczego i jego przywilejów.

tomek Offline
Użytkownik

Liczba postów: 86
Liczba wątków: 39
Jakoś się z tobą nie zgadzam. Narzekasz na górnictwo a to dzięki kopalni Wola się tak rozwinęła i wygląda na małe miasteczko. A jakoś elektrownie są i ludzie żyją popatrz na Jaworzno na Łaziska itd.

zimnylech Offline
Użytkownik

jestem_realistą

Czytam i normalnie nie wiem co napisać.

Piszesz o transporcie milionów ton węgla? a przez ostatnie 20lat myślisz że nic nie wożono? zwały na placu to jeszcze myślisz że z Czeczotta z lat 90'? Że do tej pory kursujące pociągi diamenty i chleb woziły?

Nie pisz mi o białaczkach bo z tego wynika iż Katowice i okolice są na skraju wyginięcia, podobny shit wdychasz jadąc ikarusem, podróżując swoim dieslem (i do tego drgania), paląc papierosy lub być w ich otoczeniu.

Druga kwestia, energetyczna. Nie jestem uczonym jak Ty ale mam pewne wątpliwości, powiedz mi jak zastąpić elektrownie konwencjonalną? Atomu rozumiem nie chcesz, wiatraki? mało miejsca a i jakoś mało wietrznie, może słońce? a tak, mało miejsca i trochę kiepski klimat (i drogo!!). Mamy 3 rzeki ekstra zrobimy wodną, ale zaraz każdemu kojarzy się ona ze potężnymi zbiornikami i ingerencją w środowisko oraz wysiedleniem ludzi, więc też ciężko.

Po trzecie, my tu o elektrowni na Woli (nawet jest blog i duże logo radioaktywności, poziom pro) a obok nas w mieście pokoju jakim jest Oświęcim działają zakłady chemiczne, puki co jest sielanka lecz jak dojdzie do awarii już nie będzie tak kolorowo, tym bardziej że planują swą rozbudowę, kojarzy ktoś katastrofę w Bhopalu? Nie głoszę apokalipsy lecz ktoś skupia uwagę nie tam gdzie trzeba, to tak jak by przy rozbitym aucie płakać że się lakier porysował.

Nie zgodzę się że węgiel jest złej jakości, jest lepszej niż przywożony z Ukrainy i Rosji a ostatnie afery z firmą SkładyWegla tylko to potwierdziły.

Kiedyś pod kopalnią stał kolo z bateriami słonecznymi? gdzie mam je dać? na dach i telefon nią ładować?
(ś.p. Colin McRae)

jestem_realista
Gość

"Piszesz o transporcie milionów ton węgla? a przez ostatnie 20lat myślisz że nic nie wożono? zwały na placu to jeszcze myślisz że z Czeczotta z lat 90'? Że do tej pory kursujące pociągi diamenty i chleb woziły? "

Oczywiście, że tak nie myślę, przecież widzę te pociągi co dzień. Rzecz w tym, że teraz będzie ich DODATKOWO kilka więcej każdego dnia. Czyli zamiast jednego kursu tam i z powrotem będzie sześć albo siedem. Bo przeróbka będzie w dalszym ciągu działać. Osoby, które mieszkają w rejonie torów wiedzą jaka to przyjemność.

"Nie pisz mi o białaczkach bo z tego wynika iż Katowice i okolice są na skraju wyginięcia podobny shit wdychasz jadąc ikarusem, podróżując swoim dieslem (i do tego drgania), paląc papierosy lub być w ich otoczeniu. "

Cóż mam Ci powiedzieć? Poszukaj opracowań naukowych i badań i sam znajdziesz odpowiedź. Niczego nie wymyślam. Oczywiście, to nigdy nie jest tak, że nagle 20% populacji umrze na białaczkę. Ale faktem jest, że jesteśmy tu na Śląsku znacznie bardziej podatni na szereg najcięższych schorzeń oraz, że umieramy szybciej i jesteśmy w gorszej kondycji z powodu palenia węglem: Diesla nie mam Oczko ale zgadzam się, że stare łomoty na drogach (oraz stare silniki w lokomotywach spalinowych) trują nas tak samo i powinno się je wyautować z rynku. A co do Katowic i okolic, przejedź się po Świętochłowicach, Załężu, Batorym, Bytomiu i wielu innych miejscach to zobaczysz armagedon.

Druga kwestia, energetyczna. Nie jestem uczonym jak Ty ale mam pewne wątpliwości, powiedz mi jak zastąpić elektrownie konwencjonalną? Atomu rozumiem nie chcesz, wiatraki? mało miejsca a i jakoś mało wietrznie, może słońce? a tak, mało miejsca i trochę kiepski klimat (i drogo!!). Mamy 3 rzeki ekstra zrobimy wodną, ale zaraz każdemu kojarzy się ona ze potężnymi zbiornikami i ingerencją w środowisko oraz wysiedleniem ludzi, więc też ciężko.

Jak pewnie wiesz, elektrownia Czeczott nie była w żadnych rządowych planach energetycznych ale została wymyślona przez Kompanię Węglową. Jak sądzisz, czy Kompania Węglowa robi to ponieważ czuje się w obowiązku zabezpieczyć kraj przed blakoutem? Powód jest oczywiście inny a mianowicie taki, że Kompania szuka sposobu jak przetrwać. A my będziemy tymi misiami, które za to zapłacą
Elektrownie są potrzebne tam, gdzie ich brakuje tzn. na północy i wschodzie Polski oraz w rejonie Warszawy, która zużywa najwięcej energii ze wszystkich regionów. Na Śląsku mocy jest nadmiar. Przy przesyle na północ Polski traci się 7 do 10 % energii. Policz teraz ile kosztuje elektrownia, ile w ciągu np. 10 lat spali się w niej węgla (ok. 35 mln ton) i od tej całej kwoty wylicz 7%. Tyle kasy my - podatnicy - od razu na starcie wyrzucimy w błoto. Energetyka wiatrowa, słoneczna, inteligentne sieci oraz oszczędne technologie to jest przyszłość od której i tak nie uciekniesz. Niemcy i Brytole to wiedzą i jak zwykle będą 40 lat przed nami.

Zła jakość węgla jest faktem i jednym z powodów, dla którego Kompania ma ok. 4 mln ton niesprzedawalnego węgla na zwale. Poczytaj sobie portale branżowe np. to <!-- m --><a class="postlink" href="http://gornictwo.wnp.pl/niska-jakosc-wegla-uderza-w-kompanie-weglowa,219142_1_0_0.html">http://gornictwo.wnp.pl/niska-jakosc-we ... 1_0_0.html</a><!-- m --> oraz to <!-- m --><a class="postlink" href="http://gornictwo.wnp.pl/miroslaw-taras-gornictwo-na-slasku-bedzie-wygaszac-swa-dzialalnosc,219472_1_0_0.html">http://gornictwo.wnp.pl/miroslaw-taras- ... 1_0_0.html</a><!-- m -->. To w rejonie Bogdanki należy budować elektrownię a nie tu, gdzie jej nie trzeba. No ale od czego mamy lobby górnicze...

Co do baterii, możesz je dać na dach i podłączyć do sieci.

Pozdrawiam

jestem_realista
Gość

tomek napisał(a):Jakoś się z tobą nie zgadzam. Narzekasz na górnictwo a to dzięki kopalni Wola się tak rozwinęła i wygląda na małe miasteczko. A jakoś elektrownie są i ludzie żyją popatrz na Jaworzno na Łaziska itd.

Wygląda jak małe ZAPUSZCZONE miasteczko. Dużo lepiej wyglądają Tychy albo Bojszowy, gdzie kopalni nie było.

zimnylech Offline
Użytkownik

Czyli truć można ale nie u nas, też dobra myśl, północ i wschód nie zaznały tych atrakcji.

Z tego co wiem elektrownia Czeczott w pierwszej kolejności będzie zasilała kopalnie KW a nadwyżki będą sprzedawane, dzięki temu cena węgla stanie się konkurencyjna, podobnie z resztą zrobiło KGHM.

Po drugie to jest też wyjście jak sprzedać węgiel, po prostu zamienić go na prąd.
Pisząc o odnawialnych źródłach energii powiem to samo co mówią wszyscy na temat górnictwa, że warunki górniczo-geologiczne są powodem tego stanu rzeczy. Otóż w Polsce nie ma warunków do tego by postawić wydajną elektrownie wiatrową jak i słoneczną, potrzebne są ogromne obszary ziemi a wiemy że my Polacy nawet kibla nie zburzymy pod nową autostradę. Kilka krotnie w różnych porach roku jechałem koło góry Kamińsk, połowa wiatraków pracuje połowa szuka wiatru w polu.

KW dostała pozwolenie na polu Pawłów by robić odwierty i ustalić klasę tego obszaru. Po drugie skoro górnictwu na śląsku wieńczy się taki rychły koniec to czemu Kopex planuje budować w Pawłowicach kopalnie, Niemiec dostaje pozwolenie na badanie złoża po byłej kopalni Siersza (w której podobno nie było węgla albo był złej jakości) a firma górnicza Kulczyka wykupiła pole Czeczott II na terenach Jankowic. Głupcy?
Idealny przykład Silesia, wmawiało się nam że to kicha, nic nie ma i tylko zasypać. Przychodzi Czech, kupuje i nagle znajduje węgiel. No tak ale KW zabroniła mu nim handlować w Polsce, więc ładują do wagonów, jedzie on do Czech, wekslują wagony, lokomotywa się przepina, pepitek daje atest i wraca ten węgiel do nas, jako czeski.
W Brzeszczach też niby nie ma węgla i wieńczą jej sprzedaż, pierwsi w kolejce są Czesi... z Silesii.

jestem_realista napisał(a):Wygląda jak małe ZAPUSZCZONE miasteczko. Dużo lepiej wyglądają Tychy albo Bojszowy, gdzie kopalni nie było.

Tychy, siedziba dawnej NSW SA, obecnie oddział KW, Fiat i SSE
Bojszowy, powiat Bieruńsko-Lędziński, dwie najbardziej dochodowe kopalnie w KW, dziękuje bardzo.
(ś.p. Colin McRae)

jestem_realistą
Gość

"Czyli truć można ale nie u nas, też dobra myśl, północ i wschód nie zaznały tych atrakcji. "

Dokładnie tak, jeżeli ktoś chce mieć prąd z węgla to niech się truje u siebie.

"Z tego co wiem elektrownia Czeczott w pierwszej kolejności będzie zasilała kopalnie KW a nadwyżki będą sprzedawane, dzięki temu cena węgla stanie się konkurencyjna, podobnie z resztą zrobiło KGHM."

Elektrownia będzie sprzedawała prąd na rynek. Cena energii ma znikomy wpływ na cenę węgla, Kompania już nigdy nie będzie konkurencyjna.

"Otóż w Polsce nie ma warunków do tego by postawić wydajną elektrownie wiatrową jak i słoneczną, potrzebne są ogromne obszary ziemi a wiemy że my Polacy nawet kibla nie zburzymy pod nową autostradę. Kilka krotnie w różnych porach roku jechałem koło góry Kamińsk, połowa wiatraków pracuje połowa szuka wiatru w polu. "

Wiatraki z założenia mają wydajność rzędu 50% i mimo to się opłacają, bo wiatr masz przecież za darmo. Słońca też mamy dosyć. Na zachodzie Europy ilość energi z OZE jest już bardzo znacząca. Do tego jako uzupełnienie biogazownie i elektronie gazowe (można je bardzo szybko uruchomić reagując na niedobór mocy - w przeciwieństwie do węgla) i inteligentna sieć sterująca przepływem prądu. To jest przyszłość Europy, my jak zwykle wybieramy wariant Ukraińsko - Białoruski.

"W dostała pozwolenie na polu Pawłów by robić odwierty i ustalić klasę tego obszaru. Po drugie skoro górnictwu na śląsku wieńczy się taki rychły koniec to czemu Kopex planuje budować w Pawłowicach kopalnie, Niemiec dostaje pozwolenie na badanie złoża po byłej kopalni Siersza (w której podobno nie było węgla albo był złej jakości) a firma górnicza Kulczyka wykupiła pole Czeczott II na terenach Jankowic. Głupcy?
Idealny przykład Silesia, wmawiało się nam że to kicha, nic nie ma i tylko zasypać. Przychodzi Czech, kupuje i nagle znajduje węgiel. No tak ale KW zabroniła mu nim handlować w Polsce, więc ładują do wagonów, jedzie on do Czech, wekslują wagony, lokomotywa się przepina, pepitek daje atest i wraca ten węgiel do nas, jako czeski. "

Kopex planuje kopalnię w Przeciszowie a nie w Pawłowicach. W Przeciszowie masz ogromne, niezabudowane pola pod którymi możesz kopać, węgiel bardzo dobrej jakości i "łatwe" pokłady. Nie będzie tam ani jednego szybu, cała kopalnia będzie oparta na "upadowych". Taka kopalnia ma szansę konkurować cenowo w przyszłości. W Sierszy nic się nie dzieje. W Janowicach tak samo - uwierz mi jestem tego pewien na 100%, tym bardziej, że Jankowice nie chcą u siebie fedrunku. Silesia ma szansę w tym roku wyjść na zero, jak będzie w przyszłości to zobaczymy. A jeżeli chodzi o Pepików, to przeprowadzono u nich referenda lokalne, w których miejscowa ludność wypowiedziała się przeciwko uruchamianiu i kontynuowaniu fedrunku u siebie, dlatego tak się pchają do nas.

"Tychy, siedziba dawnej NSW SA, obecnie oddział KW, Fiat i SSE
Bojszowy, powiat Bieruńsko-Lędziński, dwie najbardziej dochodowe kopalnie w KW, dziękuje bardzo."

W Tychach nigdy nie było kopalni. Dobrobyt miasta opiera się na Fiacie i strefie przemysłowej. W Bojszowach też nie było kopalni. A mimo to mają lepiej, niż Wola, która kopalnię miała u siebie.

Poczytaj sobie jeszcze np. to:

<!-- m --><a class="postlink" href="http://biznes.newsweek.pl/elektrownia-opole-rozbudowa-newsweek-pl,artykuly,281283,1.html">http://biznes.newsweek.pl/elektrownia-o ... 283,1.html</a><!-- m -->

albo

<!-- m --><a class="postlink" href="https://docs.google.com/file/d/0B6oMvBwcTu3zVjZPS3NDMDkxWlE/edit?pli=1">https://docs.google.com/file/d/0B6oMvBw ... edit?pli=1</a><!-- m -->

zimnylech Offline
Użytkownik

Czyli tak naprawdę nie chodzi o aspekty ekonomiczne, że drogo że nie potrzebnie. Nie chodzi o aspekt ekologiczny, że stresujemy żaby, że trujemy się nawzajem ba troszczymy się o sąsiada by nie zachorował (to takie nie Polskie) lecz o typowe Polskie 'wszędzie byle nie u mnie'
I jak ten kraj ma nie być 100 lat za murzynami z takim myśleniem. To samo jak z autostradami, ile trzeba się z ludźmi użerać i jest jak jest. Z wiatrakami i panelami słonecznymi będzie inaczej? kto odda swoje pole, by stawiać tam takie cuda. Można dać dotacje dla właściciela za korzystanie z terenu ale to się mija z celem bo to ma być tanio a nie tania energia drogim kosztem.
Po drugie, no fakt można budować elektrownie kaj indziej ale na Woli jest już potrzebna infrastruktura i węgiel blisko, nie trzeba będzie go wozić przez pół polski. No ale co ja wiem o ekonomi.

No właśnie, może ratunkiem dla górnictwa jest sprzedaż KJ a nie ton. W Polsce górnictwem przez lata rządzili ludzie niekompetentni, dalej myślący kategoriami PRL gdzie liczyło się wydobycie na dobę i oczywiście premie z tego idące. Zyski nie szły w innowacje i sprostowanie zmianom na rynku tylko na zabawy i wycieczki. Dlatego obecny prezes KW pan Uszko mówiąc że Polski węgiel ma się źle bo jest słaby kalorycznie powinien puknąć się w czoło, bo są zakłady przeróbcze i węgiel z takich zakładów schodzi bo jet wzbogacany. No ale nie wszystkie kopalnie je posiadają, dlatego trzeba je zbudować, fakt to kosztuje ale skoro jest zbyt na takie węgiel to się inwestycja zwróci. Bo można produkować węgiel wg potrzeb klienta.

KGHM ma własną elektrownie i pozwala ona na produkowanie 10% energii, a zużywają jej rocznie 2,5 TWh. A to już coś.

Oczywiście chodziło mi o Przeciszów. W Sierszy nic się nie dzieje? firma Hydrotech Carbonia dostała pozwolenie na zbadanie złoża od ministra środowiska. To że ludzie w Jankowicach nie chcą kopalni to inna sprawa, Kulczyk ma chrapkę na węgiel i jego spójki dostają koncesje na jego rozpoznanie, a na Jankowicach rozpoznanie już było więc idzie na gotowe.
Czyli obcy kapitał może truć i fedrować, nikt się nie burzy, nie wznosi protestów lecz jak Polak fedruje to zawsze źle.

Tychy to miasto więc samo w sobie ma kasę z województwa (czyt. inwestycje,budowa stref, infrastruktury) ale co do jego uroku hmm Wrocław to to nie jest.
Myślisz że takie Bojszowy to pieniądze biorą z eurobiznesu lub płaca zbożem? Kopalnie Z i P płacą podatki do powiatu a powiat rozdziela po gminach, tyle że tam to ładnie wykorzystują u nas kasę się roztrwaniało, jak to w Polsce.

Kluczem do sukcesu polskiego górnictwa to zmiana myślenia i zwrot w kierunku klienta oraz zmiany w zarządzie na ludzi kompetentnych i znających potrzeby rynku zbytu węgla.
Bo skoro SkładyWęgla potrafią sprzedać węgiel z Ukrainy niskiej kaloryczności wmawiając że jest wyższej to zróbmy to samo lecz uczciwie a elektrownie i huty będą pierwsze w kolejce po odbiór.
(ś.p. Colin McRae)

jestem_realistą
Gość

Zimny_Lechu

Chodzi przede wszystkim o aspekty zdrowotne. Brak sensu ekonomicznego, bo tak to należy nazwać, to tylko dodatkowy argument.

Zakładam, że jesteś jakoś związany z górnictwem. Uwierz mi, że nie mam nic przeciwko temu, żeby górnicy zarabiali jak najwięcej, niech zarabiają nawet 50 000 zł miesięcznie jeżeli spółkę na to stać. Jestem tylko przeciwko temu, że większość społeczeństwa, która nie jest związana z górnictwem, musiała w taki czy inny sposób ratować lub sponsorować (własnym zdrowiem i kasą) górnictwo a do tego sprowadza się elektrownia Czeczott. Nie chcę, żeby moje dzieci chorowały na raka albo choroby płuc tylko dlatego, że Kompania Węglowa nie ma odwagi zamknąć 1/3 kopalni o których wszyscy wiedzą, że powinny być zamknięte.

I nie mów mi o tym, że to górnictwo utrzymuje Śląsk bo tak było 50 lat temu a nie teraz. Ogromna część terenów na Śląsku nie nadaje się do zabudowy większymi obiektami produkcyjnymi z uwagi na szkody górnicze. Budowa mniejszych obiektów jest dużo droższa niż w innych rejonach, bo poza wyjątkami (np. Piast) kopalnie traktują inwestorów z buta i trzeba walczyć o każdą złotówkę wydaną na zabezpieczenia (znam to z autopsji). Większość nowoczesnych i perspektywicznych firm (lokalnych!), z którymi się na co dzień spotykam i której rozwijają Śląsk to branża informatyczna, elektronika i automatyka, specjalistyczna produkcja ale nie na potrzeby górnictwa. To oni są naszą przyszłością a nie molochy w stylu Kompanii Węglowej. Nie interesuje mnie czy Kompania Węglowa przetrwa w takim kształcie. Nie życzę jej źle ale to nie jest mój problem - to jest taka sama firma jak każda inna. Ja w swojej pracy nigdy nie wiem, czy uda mi się przetrwać kolejny rok i zarobić na siebie i nikt mi w tym nie pomaga. A górnictwo wszyscy mają non stop niańczyć. A teraz jeszcze mam za to płacić swoim i moich bliskich zdrowiem.

Co do Tychów i Bojszów to prawda jest taka, że kopalnie nie mają wpływu na ich dobrobyt i wygląd. Ale jeżeli chcesz innych przykładów to zrób sobie tourne po Łaziskach, Chorzowie, Świętochłowicach, Bytomiu a później jedź do Wrocławia, Krakowa ale także mniejszych miast np. Leszna, Szczecinka i zobacz gdzie jest bardziej bogato i ładniej.

Konkretne argumenty przeciw elektrowni oraz brak korzyści z elektrowni podałem już wcześniej i nie zamierzam pisać tego kolejny raz.

zimnylech Offline
Użytkownik

Co do aspektów zdrowotnych to ma być to elektrownia spełniająca normy kochanej UE więc gdzie jest problem. Nasi ulubieńcy Niemcy trują całą Europę i git.

Truć inne dzieci to można, super. Niech się liczba trupów w województwach zgadza.

Kompania Węglowa oddała do skarbu państwa przez 10 lat 17 mld zł.

jestem_realistą napisał(a):Większość nowoczesnych i perspektywicznych firm (lokalnych!), z którymi się na co dzień spotykam i której rozwijają Śląsk to branża informatyczna, elektronika i automatyka, specjalistyczna produkcja ale nie na potrzeby górnictwa.
Akurat te 3 dziedziny są obecnie silnie związane z górnictwem, pełno na terenie kopalń samochodów leasingowanych przez ww branżę. Uwierz mi nie narzekają, wysysają z górnictwa każdą złotówkę każąc sobie słono płacić za 'serwis'. Np to co kiedyś robił górnik elektryk przychodzi robić serwisant, za każdy zjazd od kopalni dostaje ok 1000 zł (wiem bo się pytałem) i z reguły wzrusza ramionami i wyjazd a awaria dalej pozostaje. Dziennie na podszybiu widać jak się kręci armia serwisantów. Górnictwo ma jeden minus- atesty i na tym żerują takie firmy. Usługa na powierzchni kosztuje np. 100 zł na dole to już 600zł bo atest. W innych krajach tego nie ma.
Górnictwa nie trzeba niańczyć bo powinno przywrócić się sprzedaż węgla indywidualnie kopalnią a nie centralę tylko że wiąże się to ze zmianą myślenia i zarządów kopalń.
1/3 kopalń trzeba zamknąć? i zróbmy to co w Wałbrzychu, zabierzmy ludziom pracę i rozdajmy umowy śmieciowe w SSE. Przykład Bolesława Śmiałego pokazuje że przy dobrej polityce ekonomiczno-wydobywczej można z zakładu którego rząd na siłę chciał zamknąć stworzyć filar finansowy KW.
Polacy zawsze mają z tym problem, przypomnę lament ludzi po EURO że stadiony będą stały puste. Jak prezesem obiektu jest osoba o komunistycznym i ciasnym umyśle to tak jest, w obiekcie widzi tylko predyspozycje do gry w piłkę. Osoba mająca trzeźwy obraz na sytuacje widzi w stadionie obiekt na 40 tyś miejsc i szuka sposobu by co weekend go wypełniać i nie koniecznie muszą być to 22 kopaczy.

Kopalnia nie ma wpływu na wioski ale pieniądze z podatków to chętnie wyciągają. Czemu na Lubelszczyźnie gdzie nie ma kopalń (no dobra jest jedna) wioski wyglądają jak zatrzymane w czasie, bez kanalizacji, chodników itp Bojszowy w realiach ww województwa podzieliła by losy tamtych wiosek.
Co do miast śląskich które podałeś to patrz punkt o stadionach. Proste.
Kraków jest ładny na rynku i dwie ulice od nie niego, później to już typowe zapyziałe miasto z wojną grup na blokach.
Po drugie to co nie poszło w estetykę na śląsku z całą pewnością poszło w infrastrukturę. Zanim UE sypała pieniędzmi na lewo i prawo.

Nie wiem jakich broszurek czytasz ale mi ciągle w szkole jak i na kopalni mówią że elektrownia ma odciążyć KW i pozwoli spalić nadmiar węgla na zwałach.
(ś.p. Colin McRae)

hmmm
Gość

hmmm

jestem_realista
Gość

Cytat:Co do aspektów zdrowotnych to ma być to elektrownia spełniająca normy kochanej UE więc gdzie jest problem.

Wszystko co istnieje spełnia jakieś normy. Co nie oznacza, że trzymając nos przy wydechu silnika spełniającego normę Euro 6 będziesz zdrowszy. Swoją drogą, jedną z lepszych rzeczy, jakie zawdzięczamy UE to właśnie normy, bo przemysł sam w sobie jest nastawiony na maksymalizację zysku za wszelką cenę

Cytat:Nasi ulubieńcy Niemcy trują całą Europę i git.

Zgadza się, nominalnie Niemcy są pierwsi (zaraz za nimi Polska) ale:

a) Jeżeli porównasz liczbę ludności lub wielkość gospodarki to Polska wskakuje na pierwsze miejsce. Niemiecki przemysł jest znacznie bardziej efektywny.

b) Niemcy są ogromnym eksporterem energii elektrycznej, co de facto oznacza, że biorą na siebie część zanieczyszczeń, która powinna przypadać na kraje importujące energię elektryczną.

c) Niemcy ogłosili i od wielu lat konsekwentnie realizują tzw. Energiewende czyli transformację energetyczną, która ma doprowadzić do tego, że zdecydowana większość energii elektrycznej będzie pozyskiwana z OZE a energetyka węglowa jest przeznaczona do likwidacji. Fakt, że zdecydowano się na przedłużenie funkcjonowania elektrowni węglowych wynika z faktu, że zrezygnowano całkowicie z energii atomowej.

Wbrew temu co wygaduje lobby energetyczne i górnicze w Polsce, transformacja energetyczna jest realizowana z powodzeniem i nie ma żadnych zmian w wytycznych przyjętych wiele lat wcześniej. Komentowane u nas szeroko obniżenie dopłat do stawek energii produkowanej przez OZE wynika nie z faktu, że Niemcy mają już dosyć OZE ale z faktu, że w ciągu kilku ostatnich lat koszt produkcji urządzeń z branży OZE (wiatraki, baterie fotowoltaniczne) spadł o ponad 60% więc nie jest uzasadnione dopłacanie do nich tyle co kilka lat temu.

Do czego zmierza Energiewelde? Przede wszystkim:

a) Nacisk na OZE. Obecnie - w skali całego roku - OZE produkuje ponad 20% energii elektrycznej (ale w szczycie OZE dostarcza nawet 60% energii !!). W 2020 roku ma to być 40-45 % energii. Żeby mieć pojęcie o skali produkcji z wiatru i słońca trzeba porównać gospodarkę polską i niemiecką. Łączna moc zainstalowana OZE w Niemczech to ok. 70 GW, o ile mi wiadomo jest to więcej niż produkuje się całej energii w Polsce. Oczywiście, główna korzyść to zdrowsze społeczeństwo, co ma też konkretny wymiar ekonomiczny.

b) Zmiana formatu właścicielskiego w energetyce. Chodzi o to, żeby odejść od modelu, gdzie energię produkują ogromne, powiązane z politykami i żyjące "same dla siebie" koncerny energetyczne na rzecz modelu małych producentów. I tak się dzieje w Niemczech. Producentami energii z OZE są głównie osoby fizyczne, rolnicy, gminy, stowarzyszenia. Dzięki temu unika się problemu znajomych królika, siostrzeńców i dupolizów zatrudnianych masowo w koncernach, które my z własnej kasy sponsorujemy (bo przecież mam wyłącznie wybór do którego z kilku KONCERNÓW mogę kupić prąd). Unika się sytuacji, w której ogromne koncerny realizują własne interesy kosztem społeczeństwa (co próbuje zrobić KW w Woli albo co zrobiło lobby energetyczne w Opolu). Dzięki temu pieniądze z produkcji energii wracają z powrotem do społeczeństwa a nie do kolesi z towarzystwa.

c) Rozwój technologii OZE tak, aby była coraz tańsza, sprawniejsza i tworzyła nowe miejsca pracy. Już dzisiaj miejsca pracy stworzone przez branżę OZE znacznie przekraczają miejsca utracone w kopalniach i starych elektrowniach.

d) Zdecydowane działania na rzecz oszczędzania energii. Tutaj możliwości są ogromne bo jak ktoś słusznie zauważył, branża energetyczna non stop mówi o instalowaniu nowych mocy ale nikt nie wspomina o tym ile energii rzeczywiście potrzebujemy. A Niemcy pomimo rozwoju przemysłu potrzebują coraz mniej. W Polsce moglibyśmy zaoszczędzić ogromne kwoty inwestując w nowoczesne sieci przesyłowe i dobrze planując elektrownie (czyli np. budując je na północy i wschodzie) oraz stawiając na ograniczanie zużycia. Przy czym, niestety, w tym ostatnim przypadku głównym pożeraczem prądu jest rolnictwo i ciężki przemysł (w tym kopalnie) a nie zwykli zjadacze chleba.

I jak zwykle mądrzy Polacy stukają się w czoło jacy to ci Niemcy durni, że inwestują w baterie słoneczne zamiast w pewny wągiel a za jakiś czas tradycyjnie okaże się, że tacy głupi jednak nie byli a my będziemy robili to samo tylko korzystając z ich technologii i fachowców zamiast ze swoich.

Cytat:Truć inne dzieci to można, super. Niech się liczba trupów w województwach zgadza.

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem elektrowni węglowych - napisałem to na początku. Natomiast jeżeli są aktywni zwolennicy takowych - to niech budują go u siebie - w szczególności tam, gdzie go zużywają bardzo dużo a nie mają elektrowni (Warszawa).

Cytat:Kompania Węglowa oddała do skarbu państwa przez 10 lat 17 mld zł.

Nie wiem skąd masz te dane ale proponuję Ci żebyś spróbował rozszyfrować ile z tej kwoty to zobowiązania do Zus, które od razu trafiły z powrotem do górniczych emerytów, ile z tego to VAT i ile VAT-u KW odzyskała a ile to czysty podatek dochodowy i opłaty związane z koncesją. Bo na mój stan wiedzy w bardzo dobrym roku 2011 KW zapłaciła 190 mln zł CIT a już w 2013 i 2014 nie zapłaci ani grosza z uwagi na straty. Jak się dobrze przyjrzeć to jakoś nie widać tych kokosów. Widać natomiast co innego. Wg. różnych szacunków, polskie społeczeństwo dopłaca ROCZNIE 6 do 8 mld zł do górniczych emerytów. Żeby nie było nieporozumień. Tylko nie mów mi o mundurowych i rolnikach bo teraz rozmawiamy o kopalniach. A jak policzyć straty takich gmin jak Gierałtowice, które pomimo rewelacyjnego położenia przy skrzyżowaniu dwóch autostrad, nie mogą stać się potęgą logistyczną, bo fedruje pod nimi Sośnica?

Cytat:Akurat te 3 dziedziny są obecnie silnie związane z górnictwem, pełno na terenie kopalń samochodów leasingowanych przez ww branżę

Myślimy o czym innym. To, o czym mówisz to proste firmy handlowe, które rzeczywiście żyją w szczęśliwym związku (z wzajemnością) z kopalniami. Natomiast firmy, o których pisałem to nie podmioty, które sprzedają wyprodukowane w Niemczech albo Chinach samochody albo kilofy tylko firmy, które WYMYŚLAJĄ I TWORZĄ swoje własne produkty, w większości w ogóle nie związane z górnictwem (np. Flytronic). To jest najbardziej dochodowy, rozwojowy i pewny biznes w długiej perspektywie. I na takich firmach opiera się potęga Niemiec.

Cytat:Uwierz mi nie narzekają, wysysają z górnictwa każdą złotówkę każąc sobie słono płacić za 'serwis'. Np to co kiedyś robił górnik elektryk przychodzi robić serwisant, za każdy zjazd od kopalni dostaje ok 1000 zł (wiem bo się pytałem) i z reguły wzrusza ramionami i wyjazd a awaria dalej pozostaje. Dziennie na podszybiu widać jak się kręci armia serwisantów. Górnictwo ma jeden minus- atesty i na tym żerują takie firmy. Usługa na powierzchni kosztuje np. 100 zł na dole to już 600zł bo atest. W innych krajach tego nie ma.

Pewnie masz rację ale - bez urazy - co mnie to obchodzi? To, że w dane firmie jest burd_l to problem tej firmy a nie wszystkich naokoło.

Cytat:Górnictwa nie trzeba niańczyć bo powinno przywrócić się sprzedaż węgla indywidualnie kopalnią a nie centralę tylko że wiąże się to ze zmianą myślenia i zarządów kopalń.

Wiem jakie są problemy z zakupem węgla przez zwykłych ludzi. Ale jeżeli myślisz, że ułatwienia dla kilku / kilkunastu tysięcy małych odbiorców rozwiążą problemy KW to się mylisz. Wasze problemy leżą u podstawy - po prostu część kopalń trzeba zamknąć(i nie mam tu na myśli Piasta) a nie sztucznie podtrzymywać je u życia kosztem zwykłych ludzi.

Cytat:1/3 kopalń trzeba zamknąć? i zróbmy to co w Wałbrzychu, zabierzmy ludziom pracę i rozdajmy umowy śmieciowe w SSE. Przykład Bolesława Śmiałego pokazuje że przy dobrej polityce ekonomiczno-wydobywczej można z zakładu którego rząd na siłę chciał zamknąć stworzyć filar finansowy KW.

Wolisz trzymać sztucznie kopalnie jak w zagłębiu Donieckim? Jak produkuje się za dużo dziadowskiego węgla i za drogo to nie ma innego wyjścia jak zamknąć zakłady deficytowe a pozostawić konkurencyjne. Jedź zobacz sobie jak wygląda zagłębie Donieckie oraz jak wygląda zagłębie Ruhry gdzie wydobycie zlikwidowano całkowicie. Ale żeby było jasne - mnie to nie interesuje. Możecie nawet otworzyć 10 nowych kopalń pod warunkiem, że nie będziecie mnie ZMUSZAĆ do płacenia za to w postaci składki na elektrownię Czeczott (swoim i rodziny zdrowiem i rachunkami za energię).

Cytat:Kopalnia nie ma wpływu na wioski ale pieniądze z podatków to chętnie wyciągają.

A myślisz, że co? Wioski mają kopalniom dziękować na kolanach za to, że w ogóle są? Tych pieniędzy wcale nie jest aż tak dużo a koszty szkód górniczych ogromne. Lędziny mają kopalnię kilkadziesiąt lat. I co, wyglądają jak Las Vegas? A może Ruda Śląska albo Bytom tak wygląda? A może te wiochy w zagłębiu rybnickim wyglądają lepiej? Gdzie są te ogromne pieniądze? Dlaczego Niemcy i Francuzi zrezygnowali całkowicie z wydobycia skoro jest to tak opłacalne?

Cytat:Co do miast śląskich które podałeś to patrz punkt o stadionach. Proste.

Daj spokój, zaczynasz mówić jak gość z sekty. Jeżeli w Bytomiu albo Bogucicach jest syf to wina miasta a kopalnia nie ma nic do rzeczy. Ale jeżeli w Tychach, które nie miały i nie mają kopalni jest dobrobyt to zasługa województwa. Wszystko można udowodnić tak, żeby pasowało do wizerunku dobrej kopalni.

Cytat:Kraków jest ładny na rynku i dwie ulice od nie niego, później to już typowe zapyziałe miasto z wojną grup na blokach.

Znam Kraków, przeprowadziło się tam wielu moich znajomych ze Śląska bo jest sporo fajnej roboty w centrach obsługi biznesu i usługach. Wiem, że Kraków to nie tylko rynek ale nazywanie go zapyziałym miastem świadczy o tym, że nie znasz go dobrze. Na pewno jest dużo ładniejszy i dużo bogatszy niż Katowice pomimo, że nie mają kopalni.

Cytat:Nie wiem jakich broszurek czytasz ale mi ciągle w szkole jak i na kopalni mówią że elektrownia ma odciążyć KW i pozwoli spalić nadmiar węgla na zwałach.

To właśnie powtarzam od początku w odpowiedzi na zamieszczane w mediach pierdoły w stylu „robimy to żeby Polacy mieli prąd”. Problem w tym, że KW jest jedynym podmiotem, który na tym korzysta. A my, zwyczajni mieszkańcy Woli oraz okolic i konsumenci energii mamy płacić własnym zdrowiem oraz ciężką kasą. Elektrownia zdecydowanie jest w interesie KW, może uratować te 1/3 kopalń, o których mówiłem. Ale nie jest w interesie Woli ani ludzi spoza KW. To jest właśnie kolejne niańczenie górnictwa, które próbuje nam się wcisnąć.

Więcej w tym temacie się nie wypowiadam bo nie mam za bardzo czasu żeby tu zaglądać a nie lubię odpowiadać sloganami. W każdym razie pozdrawiam i dziękuję za rzeczową dyskusję.

Przodowy Offline
Super Moderator

Liczba postów: 87
Liczba wątków: 19
Śląsk słynął, słynie i będzie słyną z czarnego złota ! Przecież nie od dziś wydobywamy i przetwarzamy węgiel ! Uśmiech Elektrownia musi powstać i kropka .Wola musi znowu powstać na nogi Uśmiech śpimy pod węglem i głupota była by go nie wykorzystywać dalej !! Trzeba korzystać z tego co natura nam dała. Zgadzam się że jakiś procent na pewno zanieczyszczenia będzie z tej elektrowni ale nie piszcie głupot ze ktoś się zaraz z tego powodu rozchoruje albo coś mu się stanie bo to śmiech na sali Uśmiech Tylko węgiel !
never stop dreaming

jestem_realistą Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 1
Liczba wątków: 0
Przodowy, nie obraź się się ale piszesz tu same slogany, które nijak mają się do rzeczywistości.

Jeżeli uważasz, że coś z tego, co napisałem wcześniej nie jest prawdziwe to napisz co i dlaczego tak uważasz. KONKRETNIE.

Elektrownia nie tylko doprowadzi do DEGENERACJI Woli ale także jest BEZSENSOWNA Z EKONOMICZNEGO PUNKTU WIDZENIA. To są twarde fakty, których nikt nie zmieni. Elektrownia węglowa, jeżeli w ogóle powinna gdzieś powstać, to w przy nowych kopalniach planowanych na Lubelszczyźnie, czyli tam, gdzie brakuje energii elektrycznej, jest dużo TANIEGO W WYDOBYCIU węgla i ma to szansę się spiąć finansowo.

Jak chcesz wiedzieć jaka jest przyszłość Śląska to zobacz sobie co się stało w Zagłębiu Ruhry i z czego tam teraz żyją.

Swoją drogą, wydaje mi się, że żadne sprzeciwy nie są potrzebne bo pomysł elektrowni przewróci się sam na jesieni, bo w mojej opinii mniej więcej wtedy można się spodziewać upadłości układowej Kompanii Węglowej.

maxus Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 1
Liczba wątków: 0
Witam

Ktoś tutaj wspomniał o Silesi że tam nie było węgla a gdy kupili ją czesi to się znalazł. Od dawna interesuje się tym tematem, jak to było z czeczottem i o to tutaj w ogóle chodzi. Moje zdanie jest takie.

W latach 90 Państwo polskie dostało 3mld zł (albo dolarów) z banku światowego na restrukturyzację górnictwa, nasi decydenci zamiast faktycznie te pieniądze spożytkować na restrukturyzację poprzez modernizację po prostu je przejedli, rozkradli lub podzielili mniędzy sobą ch** wie co sie z nimi stało. Po dwóch latach Bank Swiatowy zażyczył sobie raportu z postępu prac a że nic nie zrobiono tylko te pieniądze rozkradziono, zaczeto na gwałt likwidować kopalnie wciskając ludziom że nie ma już węgla. Tacy Panowie jak Pan Karbownik, Markowski, Steinhoff i cała ówczesna banda są umoczeni po uszy, podzieleni kasa i łączy ich zawsze jeden wspólny mianownik, otóż dopóki oni żyją nie przyznają się do tego że pod wolą jest wegiel, że w wielu zamkniętych kopalniach były bardzo dobre perspektywy, będą kłamać do końca bo jeżeli wyszłaby na jaw prawda myślę że zostaliby zlinczozwani przez społeczeństwo.

Najgorsze jest w tym wszystkim to że Ci Panowie mają ogromną wiedzę na temat faktycznie rozpoznanych złóż i sprzedają tą wiedzę jak Pan Markowski zagranicznym firmom i tak mają powstać kopalnie kopeksu koło oświęcimia czy niemiecka kopalnia w Orzeszu. Dla mnie to się nazywa zdrada stanu.

Moim zdaniem powodem zamknięcia kopalni czeczott były po prostu pieniądze, pieniądze rozkradzione.

Teraz sprawa elektrowni, ciekwe jest to ze mają ją zasilać dwie kopalnie Piast i Ziemowit tylko jest jeden problem z Piastem " że wg dr hab. inż. Eugeniusza Sobczyka z PAN przy obecnie trwającym tempie wydobycia węgla,w 2021 roku wszystkie zasoby możliwe do wydobycia zostaną wyeksploatowane i kopalnia zakończy swoją działalność. Podobny los czeka zapewne jeszcze przed końcem następnej dekady również KWK Brzeszcze i Ziemowit. ".

W tym wszystkim jeszcze jest troche zasłyszanych plotek i faktów:
- faktycznie na kopalni piast perspektywa po ok. 10 latach nie jest wesoła, sprawdziłem przetargi jakie ogłasza ta kopalnia i faktycznie już szukają węgla, pierwsze na poziomach niższych ale podobno pojawił się tam metan (ale to tylko plotka) ale ciekawostką jest to że po kilku miesiącach ogłosozno nowy przetarg na rozpoznanie złoża na wyższych poziomach... więc coś poszło faktycznie nie tak..
- kopalnia ziemowit również ogłosiła przetarg na rozpoznanie złoża imielin, jak to będzie zobaczymy
- i ostatnia plotka podobno te dwie kopalnie zostaną sprzedane w % japończykom w zamian za finansowanie budowy tej elektrowni bo KW nie ma na to po prostu pieniędzy...

Ja tutaj na dłuższą perspektywę nie widzę jakiegoś większego sensu tej elektrowni, która ma zatrudniać te max 300 osób, sensu dla społeczeństwa, bo i tak bez istnienia kopalń które zatrudniają na ten moment łącznie ok. 10 tys osób dają realną prace i dobroby,t społeczeństwo nie odczuje tego jak przy kopalniach. Myślę że faktycznie trzepać kasę będzie pewna grupka cwaniaczków, którzy już pewnie \szykują sobie stołki. Trochę mi to przypomina wydzielenie z KWK Brzeszcze spółki energetycznej NSE, która bez wysiłku zarabia krocie na metanie i węglu ogrzewając osiedla i ściągając haracze z ludzi.

Na koniec chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na początek tematu, czyli sprzedaż kopalni Silesia i powiązać to z jeszcze jedną kopalnią w naszym rejonie czyli KWK Brzeszcze.

KWK Brzeszcze kopalnia bez perspektyw z ogromnymi kłopotami finansowymi, w której w ostatnim czasie prowadzi się niezrozumiałe inwestycje, modernizacja łaźni na 3000 tys osób (zatrudnionych jest 2200), postawiono nową stację odmetanowania, modernizuje się przeróbkę i szyby wydobywcze a ogólnie kompania węglowa wpaja ludziom że jest to kopalnia stale nierentowna, którą dawno powinno się zamknąć. Ale patrząc na propagandę w sprawie Silesi zapala się czerwona lampka...

Kopalnia Brzeszcze i Silesia są wyjątkowe pod jednym względem wśród innych kopalń NIE SĄ OGRANICZONE INNYMI OBSZARAMI AKTYWNIE EKSPLOATOWANYMI czyli przez inne kopalnie. Czesi wiedzieli co robią, oni nie kupili Silesi dla obecnie eksploatowanych złóż, chociaż okazało się że Państwowa kopalnia nie mogła kopać pod goczałkowicami a czeska juz może... oni kupili Silesią bo wiedzieli że naokoło jest węgiel!!!

Kopalnia Brzeszcze jest otoczona przez zdiagnozowane i rozpoznane dziewicze złoża:

Złoże Silesia - Dankowice - Jawiszowice
Złoże o powierzchni 7 km2 znajduję się w powiatach bielskim i oświęcimskim. Zalega w nim 19 pokładów węgla energetycznego typ 31 - 32 o miąższości od 0,6 do 5,4 m. Pokłady zalegają do głębokości około 400 m.

Od zachodu za wisłą - Złoże Międzyrzecze
Złoże to znajduje się w powiecie pszczyńskim, bieruńsko-lędzińskim na powierzchni około 21 km2. Zalega w nim w pokładach o miąższości do 3 m około 400 mln ton węgla w 80% gazowo-płomiennego typu 32.2. Węgiel zawiera około 17% popiołu, jego wartość opałowa wynosi około 25 000 kJ/kg, zaś zawartość siarki około 0,7%. Całe złoże zbadane jest w kat. C2.

Od północy, gdzie kopalnia Brzeszcze ma już wybudowany nowoczesny szyb wentylacyjny, wykorzystany tylko w 30%. czy piast może sięgnąć po te złoża? Nie wiadomo bo musieliby przejść pod obozem na co pewnie nikt zgody nie da a zalewajac czeczott zamknięto możliwość eksploatacji tamtą drogą.
Czeczott-Wschód rozpoznano w kategoriach
A+B+C1 - 332 mln ton
C2+D - 102 mln ton
Razem - 434 mln ton

także od zachodu za wisłą (graniczny z tym złożem również kopalnia Silesia)
Złoże Ćwiklice
Złoże zalega w powiecie pszczyńskim pod powierzchnią zagospodarowaną w 75% rolniczo. W 18 pokładach węgli płomiennych typu 31.2 oraz gazowo płomiennych typu 32.1 i 32.2 , na powierzchni około 40 km2 zbilansowano łącznie około 500 min ton węgla.Pokłady te gromadzą węgiel o zawartości popiołu około 14%, wartości opałowej około 25 000 kJ/kg i zawartości siarki około 1%. Miąższość wynosi od 0,6-3,3 m.

Mapka pokazujaca lokalizację tych złóż:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.mos.gov.pl/g2/big/2009_03/80fd33f3f0ab07a7f8b6929b6cc0f2da.jpg">http://www.mos.gov.pl/g2/big/2009_03/80 ... c0f2da.jpg</a><!-- m -->

czy to wszystko zebrane w całość nie daje do myślenia?

Nowa odpowiedź
Nowe posty z tego działu muszą zostać zaakceptowane przez moderatora.
Szybka odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options:

Menu