• 0 głosów - średnia: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Tryby wyświetlania wątku Nowa odpowiedź

Węglokoks sfinansuje budowę elektrowni Kompanii Węglowej?
mrlukasz Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 164
Liczba wątków: 83
Dołączył: Nov 2009
Reputacja: 0
Niewykluczone, że Węglokoks będzie brał udział w budowie elektrowni Czeczott. Przedstawiciele Węglokoksu uczestniczą w rozmowach Kompanii Węglowej i Mitsui - mówi wnp.pl Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki.

Wcześniej przedstawiciele KW zapowiadali, że zostanie wybrany partner do realizacji tej inwestycji i zostanie zawiązana spółka celowa, która ma wybudować blok energetyczny.

Kompania Węglowa planuje budowę bloku o mocy ok. 1000 MW na terenie dawnej kopalni Czeczott w Woli, niedaleko Tych. Wcześniej spółka informowała, że nowa jednostka ma być uruchomiona w roku 2019 (teraz ten termin wydaje się być nierealny), jej koszt szacowany jest na ok. 1,5 mld euro, czyli ok. 6 mld zł. Elektrownia ma zużywać ok. 2,5-3,5 mln ton węgla o kaloryczności poniżej 20 MJ/kg rocznie i produkować w ciągu roku ok. 5-7 TWh energii. Sprawność elektrowni ma wynosić ok. 45 proc.

Mitsui & Co jest międzynarodową grupą posiadającą 146 biura w 66 krajach. Grupa jest obecna w wielu sektorach gospodarki m.in. w sektorze hutniczym, surowców mineralnych, chemicznym, energetycznym a także spożywczym.

Pod koniec czerwca 2013 r. do Kompanii Węglowej wpłynęły trzy oferty na finansowanie i budowę Elektrowni Czeczott. Inwestycją zainteresowane były firmy: z Japonii - Mitsui & Co., Ltd, Korei Południowej - Samsung C & T Corporation i Chin - Sepco Elektric Power Construction Corporation (SEPCO).

Także jako pierwszy wnp.pl informował, że jeśli Kompania Węglowa wybierze ofertę Mitsui to wykonawcą inwestycji zostanie Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe.

30 czerwca br. mija termin wyłączności, jaką otrzymał japoński koncern Mitsui & Co Ltd, na negocjacje dotyczące realizacji przedsięwzięcia polegającego na finansowaniu, budowie i eksploatacji Elektrowni Czeczott. Partnerem Mitsui ma być Kompania Węglowa. Problem w tym, że obecnie KW jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej i może mieć trudności z finansowaniem swojego udziału w inwestycji wartej ok. 1,5 mld euro, czyli 6 mld złotych. Postanowiono znaleźć rozwiązanie tej sytuacji.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://gornictwo.wnp.pl/weglokoks-sfinansuje-budowe-elektrowni-kompanii-weglowej,228199_1_0_0.html">http://gornictwo.wnp.pl/weglokoks-sfina ... 1_0_0.html</a><!-- m -->

[Obrazek: dawna_kopalnia_czeczott.jpg]
[Obrazek: logof.png]

Wola ja tu mieszkam....


Nowa odpowiedź
Nowe posty z tego działu muszą zostać zaakceptowane przez moderatora.
Szybka odpowiedź
 
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options:

Menu