• 0 głosów - średnia: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Tryby wyświetlania wątku Nowa odpowiedź

Umowa podpisana w sprawie elektrowni Czeczott
mrlukasz Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 164
Liczba wątków: 83
Dołączył: Nov 2009
Reputacja: 0
Zarząd Kompanii Węglowej 23 lipca br. podpisał z japońskim koncernem Mitsui umowę "O wspólnym rozwoju projektu budowy elektrowni Czeczott w miejscowości Wola". Wartość inwestycji to ok. 6 mld zł. W fazie pierwszej, do końca I kwartału przyszłego roku strony powinny wynegocjować: warunki długoterminowej umowy na dostawy przez Kompanię Węglową węgla do planowanej elektrowni w ilości ok. 3 mln ton rocznie, warunki umowy na zakup przez Kompanię Węglową energii elektrycznej z mocy wytwórczych elektrowni Czeczott, warunki umowy na wykonawstwo pod klucz planowanej inwestycji z koncernem Mitsubishi Hitachi Systems Ltd., warunki pozyskania finansowania inwestycji na zasadach "Project finance" tzn. poprzez spółkę celową, która będzie zarządzała inwestycją. W drugiej fazie, do końca przyszłego roku planowane jest podpisanie wynegocjowanych umów i porozumień oraz powołanie spółki celowej. Trzecią fazą realizacji podpisanej umowy będzie zamknięcie etapu przygotowawczego projektu i podjęcie decyzji o rozpoczęciu inwestycji.

Pierwsze prace na placu budowy Elektrowni Czeczott, według przyjętych założeń harmonogramu, powinny rozpocząć się w 2016 roku.

Umowę podpisano w Warszawie w Ministerstwie Gospodarki, w obecności m.in. wicepremiera Janusz Piechocińskiego oraz Makoto Yamanaka, Ambasadora Japonii.

W trakcie uroczystości wójt gminy Miedźna, Bogdan Taranowski przekazał podpisaną decyzję środowiskową dla planowanej inwestycji.

- Podpisanie umowy jest realizacją strategicznych zamierzeń spółki dotyczących dywersyfikacji naszych obszarów działalności i źródeł przychodów. Kompania i Mitsui stają się partnerami planowanego przedsięwzięcia. Widzimy w nim dobry biznes, nowe miejsca pracy, rozwojowe szanse dla regionu oraz poprawę bilansu i bezpieczeństwa energetycznego kraju - powiedział Mirosław Taras, prezes zarządu Kompanii Węglowej.

- Ta nowa inwestycja przyczyni się do modernizacji polskiej energetyki i zapewni dodatkowe rezerwy energii elektrycznej. Liczę, że elektrownia zwiększy konkurencyjność polskiego sektora energetycznego - powiedział Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki.

Janusz Piechociński przypomniał przy tym, że efektywność energetyczna jest obecnie priorytetem polskiej polityki energetycznej.

- Kluczowym wyzwaniem jest stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju nowych i istniejących już obiektów wytwórczych - powiedział wicepremier.

W jego opinii przygotowywane projekty powinny bazować na wykorzystaniu krajowych surowców, co ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Projekt Elektrowni Czeczott to pierwsze w Polsce przedsięwzięcie inwestycyjne realizowane na zasadach "Project finance". To również planowany blok o mocy do 1000 MW o najwyższej w kraju sprawności energetycznej sięgającej 46,2 proc. Szacowany koszt inwestycji to ok. 6 mld złotych. Przy budowie obiektu przewiduje się zatrudnienie ok. 2,5 tys. osób, a w trakcie jego eksploatacji ok. 250 miejsc pracy. Uruchomienie Elektrowni Czeczott przyczyni się też, na terenie jej oddziaływania, do obniżenia emisji dwutlenku węgla.

WNP.PL portal gospodarczy

[Obrazek: elektrownia.jpg]
[Obrazek: logof.png]

Wola ja tu mieszkam....


Nowa odpowiedź
Nowe posty z tego działu muszą zostać zaakceptowane przez moderatora.
Szybka odpowiedź
 
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options:

Menu