• 0 głosów - średnia: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Tryby wyświetlania wątku Nowa odpowiedź

Ekolodzy wygrali pierwszą bitwę o elektrownię Czeczott
Administrator Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 176
Liczba wątków: 130
Dołączył: Nov 2009
Reputacja: 0
Samorządowe Kolegium Odwoławcze przychyliło się do wniosku ekologów i uchyliło decyzję środowiskową dla Elektrowni Czeczott. To na pewno opóźni inwestycję

Elektrownię, która ma powstać w Woli, Kompania Węglowa chce wybudować z japońskim koncernem Mitsui. Mimo że węglowa spółka jest w bardzo złej kondycji finansowej, to nie wycofała się z tych planów. Obydwie strony podpisały wstępne porozumienie w tej sprawie w połowie roku. Opalana węglem elektrownia ma mieć moc 1000 megawatów, a cała inwestycja ma kosztować około 6 mld zł.

Od początku przeciwko planom budowy elektrowni protestowali ekolodzy i część mieszkańców. Nie tylko tych, którzy mieszkają najbliżej. Pomysł nie podoba się też w sąsiednich Goczałkowicach-Zdroju, gdzie boją się, że ewentualny wzrost zanieczyszczenia odbierze miastu status uzdrowiska. Chodzi m.in. o pył zawieszony i rakotwórczy benzo(a)piren, których normy już teraz są przekroczone.

Ekolodzy chwalą się, że odnieśli właśnie pierwszy sukces w walce o zablokowanie inwestycji. Do ich wniosku o uchylenie decyzji środowiskowej przychyliło się Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bielsku-Białej. Taka decyzja to pierwsze z szeregu zezwoleń potrzebnych do tego, żeby rozpocząć inwestycję.

Jakie błędy wskazali ekolodzy?

- W raporcie w ogóle nie były uwzględnione niektóre konsekwencje oddziaływania elektrowni. Na przykład raport ani słowem nie wspomina o zanieczyszczeniu wtórnym, które powstaje w wyniku oddziaływania pyłu z elektrowni na atmosferę. Kolejnym z kilku błędów jest też nieuwzględnienie faktu, że stężenie benzo(a)pirenu jest już teraz przekroczone. To na pewno wypacza prognozy poziomu stężenia tej substancji po uruchomieniu elektrowni - wyjaśnia Michał Cebula, radca prawny, który jest pełnomocnikiem Towarzystwa na rzecz Ziemi. Dodaje, że teraz ruch jest po stronie inwestora, czyli Kompanii Węglowej. KW może odwołać się do Sądu Administracyjnego lub opracować nowy raport oddziaływania na środowisko.

"Nikt mnie nie pytał, czy chcę tu elektrownię"

Anna Wadas jest w grupie mieszkańców Woli, którzy złożyli odwołanie do SKO. Podkreśla, że elektrownia ma powstać 800 metrów od domów, szkoły i przedszkola. - Jestem mieszkanką Woli, ale nikt mnie nie zapytał, czy chcę mieszkać obok tak niebezpiecznego źródła zanieczyszczeń powietrza i hałasu - zaznacza.

Robert Wawręty z Towarzystwa na rzecz Ziemi zaznacza, że to dopiero początek starań o zablokowanie planów budowy elektrowni. - To na razie pierwsza wygrana bitwa w całej proceduralno-prawnej batalii. Na wszystkich kolejnych etapach przygotowania do budowy elektrowni będziemy bardzo wnikliwie patrzyli inwestorowi na ręce. Mamy nadzieję, że zrezygnuje z projektu węglowego na obszarze, gdzie już teraz mamy do czynienia z ponadnormatywnym zanieczyszczeniem powietrza - podkreśla Wawręty.

Co teraz zrobi Kompania Węglowa?

- We wtorek odbędzie się spotkanie inwestora oraz doradcy technicznego wyłonionego przez KW SA w drodze przetargu, podczas którego ustalone zostanie stanowisko w tej sprawie oraz dalsze drogi postępowania. Niewykluczone, że złożona zostanie skarga na decyzję SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Kompania Węglowa dołoży wszelkich starań, by decyzja środowiskowa dla planowanej Elektrowni Czeczott stała się jak najszybciej prawomocna - mówi Tomasz Głogowski z biura prasowego spółki.

[Obrazek: z15772716Q,Dawna-kopalnia-Czeczott--Tu-m...rownia.jpg]
<!-- m --><a class="postlink" href="http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,97222,16761556,Ekolodzy_wygrali_pierwsza_bitwe_o_elektrownie_Czeczott.html">http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,97 ... czott.html</a><!-- m -->
   [Obrazek: firefox.gif]

[Obrazek: logof.png]

zimnylech Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 72
Liczba wątków: 1
Dołączył: Oct 2011
Reputacja: 0
Ekoterror teraz w modzie, na Łaziskach jest 6 chłodni a obok bloki a tutaj będzie jedna i wielkie larmo, za Wisłą mamy biologiczną bombę istny Bhopal i jest git, ehh.
“Proste są dla szybkich samochodów. Zakręty - dla szybkich kierowców”
(ś.p. Colin McRae)

[Obrazek: ty2s.jpg]


Nowa odpowiedź
Nowe posty z tego działu muszą zostać zaakceptowane przez moderatora.
Szybka odpowiedź
 
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options:

Menu